Blog

AKO CHUTÍ CYPRUS

Tretí najväčší ostrov v Stredozemnom mori je opradený mnohými legendami. Najznámejšie sa spájajú s gréckou bohyňou lásky a krásy Afroditou. Cyperčania veria, že najkrajšia žena z Antiky sa z morskej peny zrodila práve na ich ostrove. Jej meno pochádza z gréckeho slova afros, čo v preklade znamená pena. V Polise na severozápade ostrova kúpele nesú jej meno. Ďalší z bájnych príbehov hovorí, že sa v nich pravidelne kúpala. Voda mala na jej pleť a pokožku blahodárne účinky. Údajne preto bola večne mladá a krásna. Ak ste práve zbystrili pozornosť a chystáte sa tam, vedzte, že kúpanie v tejto vode je zakázané. Pravdepodobne z obáv, že by niekto z bežných smrteľníkov prekonal Afroditu v jej kráse a mladosti. Dovolené je však prejsť sa po Afroditinom chodníku, ktorý je približne sedem kilometrov. Za tri – štyri hodinky prídete do cieľa na vrchol Moutti tis Sotiras.

Ostrov objavili Číňania

Cyprus počas celého roka navštívi približne dva a pol milióna turistov. Pre Angličanov a Rusov je toto miesto akoby druhým domovom. Nemci sem obyčajne chodia prečkať nepríjemnú zimu v ich krajine. Hoci život na ostrove nie je za babku, prenajať si apartmán je pre nich stále lacnejšie, ako keby mali doma celú zimu kúriť. Za posledné dva roky ostrov objavili aj Číňania. A to nielen ako turisti, ktorí najradšej chodia po stopách svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ale sťahujú sa sem celé rodiny. Nedá sa ale hovoriť o vzniku samostatných čínskych štvrtí. Aziati sa snažia začleniť medzi tunajších obyvateľov. Kupujú si väčšinou nové vily v letovisku Pafos. Určite však nie pri mori. Pred slnkom sa dôkladne schovávajú. Kým čínski biznismeni trávia celé dni práci, ich partnerky sa starajú o domácnosť a venujú sa deťom, ktoré študujú na najlepších medzinárodných školách.

Za stredovekými pamiatkami

Dnes najvyhľadávanejšie letovisko Pafos bolo kedysi hlavným mestom ostrova. V prístave je dominantou stredoveký hrad. Kedysi v ňom zatvárali väzňov, teraz patrí medzi vyhľadávané pamätihodnosti. K nim možno priradiť aj neďaleký archeologický areál. Mozaiky z 2.až 4.storočia náhodne objavil miestny farár. Okrem toho je súčasťou areálu aj staroveké divadlo a maják. V Pafose môžete vstúpiť aj do hrobiek kráľov. Čím majestátnejšia a väčšia hrobka, tým zámožnejšiemu nebožtíkovi patrí. Avšak skutoční vládcovia v nich nikdy pochovávaní neboli. Stredoveký hrad vyhľadávajú turisti aj v druhom najväčšom meste v Limassole. Odtiaľ je to už len 20 kilometrov smerom na západ do Kourionu, kde je staroveký amfiteáter. Kedysi sa na rozsiahlom priestranstve uskutočňovali krvavé súboje gladiátorov. Časy sa za tie stáročia zmenili a divadlo pod šírym nebom je momentálne obľúbené na koncerty a rôzne kultúrne udalosti. Vďaka perfektnej akustike je akékoľvek hudobné vystúpenie beznádejne vypredané.

Na ostrove sa lyžuje

Túlania sa popri mori mám už dosť. So skupinkou Angličanov nasadáme do džípu a vezieme sa do hôr Troodos. Ide o chránený park plný vzácnych chránených rastlín. Cestou na najvyšší vrchol ostrova Olympos vo výške 1900 metrov nad morom nám sprievodca ukazuje lyžiarsky areál. Väčšina z Cyperčanov na lyžiach v živote nestála, a tak stredisko slúži hlavne pre cudzincov. Míňame úzke kľukaté cesty cez zabudnuté horské dedinky, v ktorých akoby sa zastavil čas. Urobiť si prestávku v jednej z nich Zoopigi sa skutočne oplatí. V múzeu Commandarie sa dozviete, ako sa toto historicky najstaršie víno s pôvodnou receptúrou vyrába. Dezertný mok má vyšší obsah alkoholu. Preto sa hodí k sladkým dezertom alebo do miešaných nápojov. Horská oblasť ostrova je známa aj deviatimi kostolmi a známym kláštorom Kykkos, ktorý dal postaviť mních Izaiáš. Vzácnym kúskom je ikona Panny Márie. Pred pár rokmi začala z jej krku tiecť krv, čím prilákala zástupy veriacich. Dodnes je pre mnohých záhadou, že hoci kláštor tri razy zničili plamene, ikona akoby zázrakom vždy vyviazla bez poškodenia.

 

Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Powered by themekiller.com