Blog

BIO TURISTIKA V NEMECKU

Ekologická, plná prírody a zdravého jedla – dovolenka, ktorá je momentálne v Nemecku IN. Začnite v Saskom Švajčiarsku, ochutnajte, čo vypestovali lokálni farmári a pri jazerách v Lipsku sa budete cítiť ako pri mori.

DSCN0619
Vstupnou bránou do regiónu, ktorý je na hraniciach s Českom, je obec Rathen. Žije tu len približne štyristo obyvateľov a jednou z nich je i sprievodkyňa Daphne. Hory pozná lepšie ako svoj dom, a preto turistov rada prevedie po vyznačených chodníkoch a ukáže im aj zákutia lesov.

Zaujímavosť: Kasper, Ferdinandstein či Feldkӧpfe to je len príklad mien pieskovcov, ktoré milujú najmä horolezci. Domáci ich síce nemajú zrátané, ale poznajú ich po mene. Každá skala sa volá inak.

DSCN0680Nemecká Bašta

Bastei alebo v preklade Bašta je vyhliadka, ktorá vyhráva popularitu medzi návštevníkmi hôr. Dostanete sa na ňu pohodlne po schodoch a vydláždenej ceste. Zo skalného mosta je nádherný výhľad do údolia Labe. Ide vôbec o prvý európsky turistický most, ktorý je dlhý 76 metrov.

DSCN0804Výťahom na pevnosť Königstein

Tento nádherný kút nie je len o kopcoch a lesoch. Nájdete tu aj jednu z najväčších horských pevností v Európe. Vo vojnovom období tu páni hľadali bezpečie, neskôr bol objekt väzením. Na jeho vrchol sa dostanete pohodlne výťahom.

Zaujímavosť: V priestoroch pevnosti kedysi schovávali vzácne umelecké predmety a poklady z neďalekých Drážďan. Takým najväčším je dnes studňa. S hĺbkou 152 metrov sa radí medzi najhlbšie v Sasku.

Lipské more

Lipsko bolo ešte v minulom storočí známe predovšetkým ťažbou hnedého uhlia. Povrchové bane postupne zavodňovali a výsledkom je dnes obľúbená rekreačná oblasť s približne dvoma desiatkami jazier. Nájdete ju južne od mesta.

Zaujímavosť: Najvyhľadávanejšie je jazero Gremminer s polostrovom Ferropolis. Tu na vás čaká sto rokov stará banícka minulosť. Dostanete sa do tesnej blízkosti obrovských rýpadiel a ďalších mašín, za pomocou ktorých kedysi lignit ťažili.

DSCN1028Z centra až k jazerám

Do okolia Neuseenland, ako domáci rekreačnú časť jazier volajú, sa dostanete priamo loďou z mestského prístavu. Cieľom bude jazero Cospundener. Vďaka farebným domčekom na pobreží, plachetniciam a lodičkám budete mať pocit, že ste na dovolenke pri mori.

DSCN0989

Najväčší pamätník v Európe

Najväčšie mesto Lipsko v nemeckom Sasku sa pýši aj ďalšou zaujímavosťou. Je ňou 91 metrov vysoký pamätník. Ide o pomník pripomínajúci bitku národov, pri ktorej bol porazený Napoleon. Kto sa nebojí výšok, nech si vyšliape až na jeho vrchol.

Jedzte i bývajte bio

K ekologickej turistike patrí aj bio ubytovanie. Takých hotelov v Nemecku je požehnane. Na prvý pohľad sa ničím nelíšia od tých klasických. V tých s ekologickým prívlastkom sa ale servíruje stopercentná organická strava. Hotelieri podporujú miestnych farmárov a veľa vecí si vypestujú aj vo svojich záhradkách.

DSCN0883

Môj tip: Jedným z nich je bio hotel v tichej dedinke Bad Schandau, kde interiér hrá prírodnými materiálmi, svietia zelenou energiou a ešte aj úžitkovú vodu upravujú tak, že v nej obnovujú prírodné kvality. Na wi-fi zabudnite. Na tomto mieste sa máte venovať ľuďom, s ktorými prídete.

GALÉRIA

 

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Powered by themekiller.com