Blog

CHORVÁTSKO NA KRÁĽOVSKÝ SPÔSOB

Pozdĺž šesťtisíc kilometrov dlhého pobrežia Jadranu v Chorvátsku vyhrávajú pláže kamenisté a štrkové. Výnimkou je Ninská lagúna. Okrem jemného piesku má niečo navyše – liečivé bahno. Kedysi sa ním natierala aj prvá chorvátska kráľovná.

Romantické, historické a slané nesie prívlastky mestečko Nin s počtom tisícdvesto obyvateľov. Do historického centra vchádzam po moste, keďže sa nachádza na ostrove širokom pol kilometra. V miestnom múzeu sa dozvedám, že stojím na mieste, kde pred tritisíc rokmi vznikla prvá chorvátska obec a išlo o významné centrum kultúry, náboženstva a politiky.

Šťastie na nohe

Kamennými uličkami sa dostávam ku Kostolu sv. Kríža. Ide o najmenšiu katedrálu na svete, ktorú v 9. storočí postavili aj za účelom slnečných hodín a kalendára. Stavitelia totiž vnútornú stenu naklonili tak, aby cez okno prenikal slnečný lúč s takou presnosťou, aby vedeli určiť, koľko je hodín. Neobchádzam ani sochu biskupa Grgura Ninského. Domáci ho považujú za bojovníka používania slovanského jazyka a hlaholiky aj v rámci bohoslužieb. Dotýkam sa jeho ošúchaného palca na nohe tak ako tisícky turistov predo mnou. Vraj to prináša šťastie.

Ako kráľovné na pláži

Nin bol na zozname obľúbených miest aj prvého chorvátskeho kráľa Tomislava. Jeho manželka si zamilovala dnes tri kilometre dlhú piesočnú pláž. Pri jednej návšteve, keď pár pri mori oddychoval, kráľ vyhlásil: „Tento raj na zemi je odteraz len tvoj.“ Pláži v lagúne odvtedy nikto nepovie inak ako Kráľovnina pláž. Aby som sa cítila ako dokonalá kráľovná, natieram sa liečivým bahnom. Vďaka minerálom je ideálne na liečbu reumatických a kožných ochorení. Nejde ale o jedinú pláž, ktorá je v hľadáčiku spokojných dovolenkárov. Modrá vlajka, čo je symbol najčistejších pláží, veje na neďalekej Zaton pláži. Obklopuje ju moderné stredisko pre tých, ktorí namiesto hotela uprednostňujú kempovanie.

Podmienky prajú vinárom

Chýry o najčistejších plážach sa šíria asi takou rýchlosťou ako o najlepšom jedle. Obyvatelia ma posielajú do konoby Stara kužina. Už od 17. storočia všetci doma pripravujú šokol, čiže sušenú bravčovú šunku, a tak ju núkajú ako najlepšie predjedlo. Špecialitou šéfkuchára je peka. Pečenú jahňacina prípadne chobotnicu pripravuje na otvorenom ohni v keramickej nádobe viac ako tri hodiny. Kto má na to chuť, nech si menu dopredu objedná. Ku kráľovskému obedu sa hodí aj nápoj vládcov. Vo vinohradoch nad dedinou Petrčane podmienky prajú viniču natoľko, aby víno malo jemnú ovocnú chuť. Odroda Pošip obľubuje kamenistú pôdu, morský vzduch a 2600 slnečných hodín ročne.

Kone vozia náklad

Do pestrosti dovolenkovej skladačky zapadajú ešte hory. Cieľom teda je neďaleký Národný park Paklenica. Už názov napovedá, aký druh stromov sa tu vyskytuje najčastejšie. Ide o čiernu borovicu takzvanú paklinu, ktorou kedysi natierali lode.

Spomedzi 150 kilometrov turistických chodníkov si vyberám prechádzku kaňonom Veľká Paklenica. Počas skalnej ceste stretávam okrem ľudí aj kone. Práve tie využívajú ako jediný dopravný prostriedok chatári, ak potrebujú vyviezť náklad.

Rande na Širokej ulici

Komu malé mesto nestačí, môže sa vyblázniť v dvadsať kilometrov vzdialenom Zadare. Okrem centra zábavy na Jadrane ho možno označiť jadro historických pamiatok od antiky až po stredovek. V centre ich je viac ako sedemdesiat. Hlavnou ulicou je odjakživa Kalelarga alebo Široká ulica. Obľúbená je natoľko, že mnohí Zadarčania si na nej dávajú prvé rande. Začína námestím, ktoré zdobí rímsky stĺp. Hneď vedľa je Námestie piatich studní a 26 metrov vysoká kapitánova veža s výhľadom na mesto. V rebríčku kaviarní vedie Lovre. Dôvody sú dva – vnútri je zachovaná časť Kostolíka sv. Lovre a robia v nej najlepšiu rožatu alebo typický lokálny dezert.

Článok bol uverejnený v časopise Nový Čas pre ženy 🙂 

GALÉRIA

 

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Powered by themekiller.com