Blog

HISTORICKÉ A CHUTNÉ DRÁŽĎANY

Hlavné mesto Českého Švajčiarska, nemecká Florencia alebo kráľovské veľkomesto – aj takéto prívlastky adresujú nemeckým Drážďanom domáci i turisti.

Námestie, kde kraľuje kostol

Víta ma sychravé jesenné počasie, ale mestu to na kráse neuberá. Štartujem pri dominante, ktorá je na všetkých pohľadniciach, fotografiách a titulných stránkach kníh o Drážďanoch – ide o barokový kostol Frauenkirche. Práve tento rok si pripomínajú desiate výročie jeho znovuzrodenia. Šikovní majstri ho v minulom storočí dali po bombardovaní z čias druhej svetovej vojny opäť dokopy. Na pamiatku ešte z čias pôsobenia reformátora Martina Luthera pred týmto protestantským kostolom je jeho socha.

4Nakupovanie, shopping, einkaufen

Námestie Neumarkt nedýcha len históriou. Je tu aj najväčšie nákupné centrum QF. Nákupné maniačky by ale mali zbystriť pozornosť. Obchody sú otvorené len od pondelka do soboty. To platí aj pre obchody na nákupnej ulici Prager Strasse. Vo výkladoch moderných obchodov objavíte drahé modely luxusných značiek, ale tiež tovar za výpredajové ceny. Asi pol hodinku prechádzkovou chôdzou prichádzam do mestskej časti Antonstadt. Tak ju volajú domáci, ale na mape ju hľadajte pod Aussere Neustadt. Reštaurácie a bary tu možno rátať na niekoľko desiatok. Menu v jedálnych lístkoch je plné gastronomických lahôdok. Medzi tie saské patrí napríklad hustá zemiaková polievka a pečené hovädzie marínované vo vínnom octe a korení.

Obrazy, zbrane a opera

Ale poďme späť do centra. Neďaleko kostola už vstupujem na nádvorie Paláca saských vládcov. V jeho susedstve zdobí fasádu budovy porcelánová mozaika. Je na nej vyobrazených presne 95 kráľov, princov a grófov na koňoch. Všetko to boli kedysi zámožní obyvatelia Drážďan. V takmer miliónovom meste počuť v uliciach okrem domácej nemčiny aj angličtinu, češtinu a stretávam i návštevníkov z Ázie. Tých je najviac v záhradách paláca Zwinger. Kým vonku si fotia rozsiahle záhrady, vnútri obdivujú obrazy, zbierky strelných zbraní a brnení. Ani milovníci klasiky neobídu naprázdno. Semperovu operu vyhľadávajú ľudia z celého sveta. Operný dom patrí totiž k jedným z najkrajších na svete a v Nemecku je najnavštevovanejší. Program si ale pozrite aj s polročným predstihom a zakúpte si lístky včas, inak budete tým rýchlejším len závidieť.

1Parníkom až k zámku Pillnitz

Poznávanie pôvodne rybárskej dediny končím na rieke Labe. Nastupujem do parníka, ktorý si pamätá ešte svoju prvú plavbu spred približne deväťdesiatich rokov. Saská paroplavebná spoločnosť má týchto kolesových mašín toľko, že ju radia medzi najväčšie flotily kolesových parníkov na svete. Pohodlne sa ním odveziete napríklad až k zámku Pillnitz. Viac o ňom sa dozviete na: NAJ Z NEMECKA.

GALÉRIA

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Powered by themekiller.com