Dominantou hlavného námestia je kostol. Škoda, že kostolná veža nie je prístupná ako turistická pamiatka. Kto však bude mať šťastie a vystihne dobrú náladu miestneho farára, určite ho neodmietne a na vežu mu povolí ísť s upozornením, že je to na vlastné riziko. Riskovať však určite nič nemusíte, ak sa vydáte smerom von z historického centra na rozhľadňu. Štvormetrová stavba patrí síce medzi najmenšie rozhľadne v Čechách, ale je výnimočná tým, že ponúka výhľad nielen na prírodu, ale predovšetkým mesto budete mať ako na dlani.
Všade samé cyklotrasy
Ivančický región je tiež známy medzi cyklistami. Cyklotrasy sú dokonca tematicky ladené, takže stačí mať len dobrú kondičku, šliapať do pedálov a kochať sa okolitými krásami. Tak napríklad, koho zaujíma história i súčasnosť energetiky, najviac sa dozvie, ak sa vydá po stopách žltej značky. Koho zaujíma história stredovekého rádu templárov, modrá stopa mu povie, kde všade žili. Bude to cesta plná zaujímavých zastávok a legiend. Zelená značka je určená pre tých, ktorí sa zaujímajú o výrobu piva. Buďte však opatrní pri degustácii, aby ste na spiatočnej ceste nemuseli bicykel tlačiť vedľa seba.
Zámok v Oslavanoch
Nech sa už vydáte po ktorejkoľvek cyklistickej trase, všetky vedú cez Oslavany. Je to dedinka vzdialená štyri a pol kilometra od Ivančic, vyhľadávaná hlavne pre renesančný zámok. Ten pôvodne postavili ako ženský kláštor. Dnes slúži ako múzeum. Jeho súčasťou je gotický kostol a kaplnka. Mnoho Čechov si sem chodí povedať svoje áno.
Od Brna je mestečko vzdialené len dvadsať kilometrov. Okrem vlastného auta sa sem pohodlne dostanete aj vlakom alebo autobusom. Odvoz verejnou dopravou ocenia hlavne milovníci miestnych tekutých špecialít. Ivančický kraj je totiž preslávený výbornými vínami. A bola by škoda ich neochutnať kedykoľvek, keď na nich dostanete chuť.
Okrem toho sa v tomto regióne od konca 18.storočia pestovala špargľa. Zelené i biele odrody mimoriadne zdravej zeleniny boli v širokom okolí dokonca známejšie ako plzenské
pivo. Miestni poľnohospodári kedysi zásobovali aj rakúsku cisárovnu Sissi. Hoci špargľové polia sú v kraji už niekoľko rokov minulosťou, špargľové slávnosti majú už dvadsaťročnú tradíciu. Každoročne sa konajú v máji a počas jedného víkendu tu spotrebujú viac ako štyri tony špargle. Tú sem vozia zo slovenských Veľkých Levár. Kuchári zo špičkových reštaurácií pripravujú z tejto zeleniny slané aj sladké dobroty.
Akoby Menšík stále žil
Starobylé Ivančice sú známe aj ako rodisko českej hereckej legendy Vladimíra Menšíka. Spomínate si ešte na Rybársku ulicu, ktorú vo svojich historkách často spomínal? Na dome číslo šesť je dnes pamätná tabuľa. Populárny herec v ňom strávil prvých sedem rokov života, kým sa s rodičmi presťahoval do Brna. V miestnom múzeu sa o jeho filmovej tvorbe dozviete oveľa viac. Stála expozícia tiež ponúka nazrieť do jeho rodinných fotografií, ale aj osobných vecí. Počas celej prehliadky vás budú sprevádzať komikove vtipné príbehy pustené v prehrávači. Okrem toho bolo múzeum kedysi rodiskom aj nemenej presláveného maliara Alfonza Muchu. Umelec nielen rád maľoval, ale aj fotil.
GALÉRIA
No Comments