Je ich trinásť, ale len sedem z nich je obývaných. Hoci by sa na prvý pohľad podľa ich mena mohlo zdať, že tam žije veľa kanárikov, nie je to tak. Ich názov má pôvod v latinčine. Canis znamená pes a legenda hovorí, že týchto trinásť ostrovov kedysi strážili obrovské psy.
Rozmanitosť obývaných ostrovov dokáže splniť požiadavky všetkých turistov. Chcete sa zabávať? V tom prípade sa ubytujte na Gran Canarii. Plánujete celé dni preleňošiť na pláži? Na to je ako stvorená Fuerteventura. Láka vás skôr čaro bielych domčekov s modrými okenicami? Lanzarote vás určite nesklame. Ak patríte medzi milovníkov vína, vyskúšajte La Palmu. Kto sa zažiť dorozumievanie sa pískaním na vlastnej koži, nech dovolenkuje na hornatej La Gomere. Je to totiž jediný ostrov na svete, kde pískanie ako dorozumievací jazyk učia dodnes žiaci na školách. Pre milovníkov samoty a romantiky je ako stvorený ostrov Hierro a tí, ktorí chcú okúsiť všehochuť, nech za svoju cieľovú stanicu zvolia Tenerife.
„Makové“ pláže
Aj ja som stavila na poslednú možnosť. Za päť hodín v lietadle som vystúpila v cieli na najväčšom Kanárskom ostrove Tenerife, ktorý je od Afriky vzdialený zhruba 100 kilometrov. V týchto končinách by stupnica na teplomere pokojne mohla začínať číslom pätnásť, keďže teplota pod túto hranicu neklesne ani v noci. Ležala som už na pláži s bielym či zlatistým pieskom, i kamennú som už okúsila, ale na jemnom akoby rozsypanom maku som si to vyskúšala až tu. Presne tak totiž vyzerajú pôvodné vulkanické pláže na ostrove- sú čierne ako mak. Pre turistov však doviezli aj piesok zo Sahary. Práve táto africká púšť je na dosah na Gran Canarii. Záber pieskových dún láka mnohých turistov, a preto som ich neobišla ani ja.
Pre výborných plavcov môže byť pri troche šťastia kúpanie v oceáne obrovským zážitkom. Veď kto by si nechcel zaplávať s delfínmi či morskými korytnačkami? Keďže toľko šťastia som nemala, vybrala som sa do zooparku Loro Parque. Deväť delfínov pred stovkami ľudí predviedlo skutočné divadlo. Tancujúce kosatky zas návštevníkom v prvých radoch uštedrili poriadnu sprchu. Nezaostávali ani tulene. Predviedli, že vedia dať i umelé dýchanie a papagáje rátali jednoduché počty.
Úzke uličky a drevené balkóny
Kanárske ostrovy sú oslobodené od niektorých daní, a tak ceny niektorých tovarov a služieb sú oproti našim skutočne zanedbateľné. Takže ak si chcete požičať auto a cestovať na vlastnú päsť, smelo do toho. Za benzín zaplatíte skoro o polovicu menej ako u nás. Je to taktiež najjednoduchší spôsob ako zdolať úzke kľukaté uličky a spoznať zákutia najväčšieho ostrova a jeho pirátskej horskej dedinky Masca, ktorá leží 600 metrov nad morom. Ako spoznáte, že ste už tam? Po zdolaní serpentín vás budú vítať biele domčeky a predavači suvenírov. Neobchádzam ani lávou zničené mestečko Garachico. Práve tu mám pocit, že zastal čas. La Orotava mi zas ponúka úzke uličky a malebnú architektúru. Môže sa stať, že vás bude bolieť krk tak ako mňa, keďže hlavu príliš často zakláňam. Dôvodom sú nádherné drevené balkóny, ktoré zdobia takmer každý dom.
Banány, zemiaky, paradajkové záhony, ale i kaktusy sú popri cestách úplne bežné. I preto sú typickým jedlom okrem tradičnej paelly (jedlo z ryže) a gazpacha (studená paradajková polievka) i zemiaky varené v šupke a morskej soli podávané k mäsu s rôznymi omáčkami z feferóniek, avokáda či cesnaku. Španieli nepohrdnú dobrým jedlom a sú výborní hostitelia. Preto na diéty radšej zabudnite a ani sladké zákusky neberte ako hriech. Ochutnajte napríklad koláč z praženej kukuričnej múky s banánmi a posýpkou či tortu z mandľovníka. Káva, kondenzované mlieko, klasické prevarené mlieko, likér, škorica, a citrón- to je zmes všetkých prísad, ktoré vám nalejú do pohára, keď si vypýtate barraguito. Stojí za to ho ochutnať. Ak by sa vám však sladkého na dovolenke málilo, siahnite po medovom rume alebo si na chlieb natrite med z kanárskych paliem či kaktusový džem. Dôležité je, aby ste si každý deň na týchto sopečných ostrovoch skutočne užili.
GALÉRIA
No Comments