Blog

LACNÁ ODESA

Vybrať sa na dovolenku do jedného z najmladších miest Európy, do miliónovej Odesy, dnes nie je žiaden problém. Letecky s prestupom v Kyjeve ste tam približne za päť hodín. Najdrahšia položka dovolenky bude hádam letenka. Vyjde vás približne na tri stovky. Inak vám do vrecka veľa netreba.

delfin 2Delfíny pomáhajú a zabávajú

Aby ste to mali blízko k moru, ale aj do centra, ideálne je ubytovať sa v časti Langeron. Je to jedna z najvyhľadávanejších turistických oblastí, kde môžete chytať bronz pri hotelovom bazéne alebo čítať knihu na pláži. Ľudia sem mieria z celého sveta a to nielen za odpočinkom. Chodia do jedného z najväčších centier delfinoterapie v Európe, kde morské cicavce pod dohľadom odborníkov pomáhajú chorým deťom. Okrem toho tu delfíny predvádzajú aj divadlo. Tancujú, skáču a aby ste na nich ešte dlho pamätali, dostanete od nich sprchu grátis.

ziva atrakcia v parkuCentrum mesta nespí

Ale aby sme neostali len pri mori, v Odese je skutočne čo vidieť. Magazín Forbes ju dokonca v minulom roku označil za najatraktívnejšie mesto starého kontinentu. Kto sa chce presvedčiť o tom, či titul dostala oprávnene, najlepšie je začať na najrušnejšej ulici Deribasovskaya. A to rovno pri samotnom budovateľovi Odeského prístavu, soche španielskeho admirála Jose de Ribasa. Pozdĺž  kilometer dlhej ulice sa striedajú po obidvoch stranách obchody, reštaurácie s kuchyňami z celého sveta a kaviarne, ktoré sú napratané turistami a domácimi vodne i v noci. Niektorí sa vyhrievajú na lavičkách, ďalší sú započúvaní do tónov spievajúcej fontány a iní lebedia na tráve v neďalekom mestskom parku. Nikto z nich nemôže prehliadnuť nástrahy miestnych predajcov. Ani ja sa nenazdám a už mi na pleci sedí biela holubica, jej majiteľ mi už berie fotoaparát z ruky a chce mi urobiť pamiatku.

Romantika v opere

Za najkrajšiu budovu v meste domáci považujú operu. Baroková stavba vo viedenskom štýle  tvarom pripomína konskú podkovu. Unikátom je jej akustika. Kto sem príde, mal by si dať pozor na to, čo hovorí. Vraj každý šepot alebo šuchnutie z ktoréhokoľvek miesta v hľadisku počuť až na scénu. Vyskúšajte to. Veď prečo si nespestriť dovolenku aj takýmto kultúrnym zážitkom. Po skončení môžete zájsť na romantickú večeru do neďalekej reštaurácie Maman. Chcete jesť miestnu špecialitu? Objednajte si mušle z Čierneho mora varené vo víne a k tomu za pohárik bieleho vína Shabo. Práve z týchto kráľovských viníc pil biely mok aj spisovateľ Alexander Puškin.

potemkinove schodySchody medzi mestom a prístavom

Pamätáte si scénu z nemého filmu Krížnik Potemkin, keď zranená matka pustí kočiar s plačúcim dieťaťom dolu schodmi? Legendárnych 192 Potemkinových schodov nájdete na námestí, ktorému dominuje socha francúzskeho štátnika Richelieua. Schodište spája mesto s najväčším ukrajinským prístavom, kde sa ročne vylodí a nalodí 40 miliónov ton tovaru. V prístave je aj múzeum námornej histórie. Kotvia tu tiež súkromné jachty ruských a ukrajinských miliardárov.

Labyrint v podzemí

Odesa je zaujímavá nielen na povrchu, ale tajomstvá ukrýva aj v podzemí. Miestny sprievodca ma vezie na jej predmestie Nerubajskoe do podzemného labyrintu. Ťažkou kovovou bránou vchádzame dovnútra a obzeráme si miesta, ktoré počas druhej svetovej vojny obsadili sovietski partizáni. Autenticitu prostredia na stenách dotvárajú fotky Stalina a Lenina, na zemi sú rozhádzané stoly a stoličky. Mám pocit, akoby partizáni len pred malou chvíľou odišli. Z približne 250 kilometrov dlhých chodieb sú prístupné len tri kilometre. Žiarovky svietia iba na trase prehliadky, inak je všade tma. Odporúčam, nasledovať sprievodcu a neschádzať z turistického chodníka. V minulosti sa to nie všetkým vyplatilo. Kedysi sa totiž návštevníci mohli túlať, kam ich nohy viedli. Zmena nastala po tom, čo sa jedna turistická skupina stratila a hľadali ju dva dni. Kamenné múry totiž pohlcujú zvuk a volanie o vašu pomoc môže byť zbytočné. Či je to skutočne tak, o tom sa na vlastnej koži zrejme nikto netúži presvedčiť. Bludisko ale stojí za to navštíviť.

Môj tip: Hadí ostrov

Len 35 kilometrov od pobrežia Čierneho mora je miesto, na ktorom žije viac hadov ako ľudí. Turistov láka najmä 150 rokov starým majákom, ktorý má svoje miesto na najvyššom bode ostrova. Túto malú pevninu si bez problémov peši prejdete zo všetkých strán. Je dlhá len 600 metrov a široká zhruba pol kilometra. Hoci pobrežie ostrova je skalnaté, pokojne si so sebou vezmite plavky. Na štyroch malých plážach si určite oddýchnete. Ak sem prídete mimo turistickej špičky, spoločnosť vám budú robiť aj sťahovavé vtáky. Na jar a na jeseň domáci zvyknú narátať viac ako dve stovky rôznych druhov.

GALÉRIA 

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Powered by themekiller.com