Blog

PESTROFAREBNÁ LIGÚRIA

Malebné zátoky, jaskyne pod vodou a úzke farebné domčeky – kto chce Ligurskú riviéru prejsť celú, musí sa od francúzskych hraníc vydať viac ako 300 kilometrov až k mestu La Spezia.

La Spezia nakupyHlavné mesto riviéry

Približne pätnásť tisícové mesto La Spezia susedí s Toskánskom. Jeho vplyv cítiť aj v centre mesta. Malebnými uličkami so starobylou architektúrou sa túlajú zamilovaní i slobodní. Ich cieľom je moderné námestie Piazza Europa, aby navštívili katedrálu Cristo Re dei Secoli. Postavili ju v prvej polovici minulého storočia, aby sa do nej vmestili veriaci z celého mesta.

Zaujímavosť: Kým turisti zvečňujú novodobý chrám s pozadím Apuánskych Álp, domáci si víkendovú pohodu užívajú posedávajúc na múriku. Každý víkend si usporadúvajú turnaje v kartách a domine.

Folklórne slávnosti

19.marec – tento dátum si obyvatelia mesta La Spezia špeciálne pamätajú. Koná sa tu totiž tradičný folklórny festival na počesť patróna mesta svätého Jozefa. Promenády pri mori sa na tri dni premenia na jeden veľký trh s približne šesťsto stánkami. Dostať v nich najmä lokálne produkty od farmárov. Stačí zaplatiť tri eurá a budete v centre diania.

Môj tip: Nákupné maniačky talianskej módy by sa skôr mali zatúlať do historického centra. Ulica pre peších Via del Prione smerujúca z prístavu až k hlavnej stanici je plná butikov.

Ostrov Palmaria (2)Trojuholníkový ostrov

Návštevníci Ligúrie neostávajú len v hlavnom meste regiónu. Päťkrát do dňa premáva loď napríklad na ostrov Palmaria. Po približne hodine vystupujú v prístave Terrizzo, aby si oddýchli na pláži.

Zaujímavosť: Ostrov je takmer opustený. Jeho prevažná časť je vo vojenskej zóne. Využívajú ju talianski námorníci a letci. Milovníci histórie ocenia archeologické pozostatky zvierat a päťtisíc rokov staré hroby.

Portovenere kamenny kostol (1)Unikátny opevnený prístav

Z La Spezia je do Portovenere len približne desať kilometrov. Domáci tomuto mestečku nepovedia inak ako Venušin prístav. Na mieste kamenného kostola bol kedysi chrám zasvätený bohyni jari a krásy. Keďže je na kopci, nádherne odtiaľ vidieť panorámu piatich malebných dediniek Cinque Terre, ktoré sú spolu s týmto malým prístavom na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Manarola obchodikRozprávkové skalnaté pobrežie

Tvoria ho dediny Monterosso al Mare, Vernazza, Cognilia, Manarola a Riomaggiore. Môžete si vybrať, či sa sem vydáte loďou, autom alebo vlakom. Typické pre túto oblasť sú úzke farebné domčeky. Niektoré majú zanedbanú fasádu, iné sú vyblednuté od slnka. Ale práve to im pridáva na jedinečnosti.

Môj tip: Kto chce oddychovať na piesočnej pláži, nech sa odvezie do najzápadnejšej dedinky Monterosso. Adrenalínoví nadšenci iste ocenia možnosť skočiť si do mora zo strmých skál v Manarole. Tí, ktorým sa nelení chodiť po schodoch, nech mieria do Cognilie. Z vlakovej stanice je to do centra mesta presne tristosedemdesiatsedem schodov.

polievka

Rybacia polievka alebo rizoto

Vychýrení rybári Ligúrie sú najmä z dedinky Manarola. Čerstvými úlovkami každý deň zásobujú tie najlepšie reštaurácie. Čašníci najčastejšie hosťom odporúčajú hustú rybaciu polievku servírovanú vo veľkej hlinenej mise. Ide o vývar mušlí, kreviet, rýb a homára. Nemenej obľúbené je aj krémové rizoto s morskými plodmi.

GALÉRIA

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Powered by themekiller.com