Blog

PESTROFAREBNÁ VÝCHODNÁ MORAVA

Do kraja neďaleko slovenských hraníc chodia našinci veľmi často. Nielen pre jeho blízkosť, ale aj krásu a bohaté zážitky, ktoré tu na každého čakajú. Čo napríklad? Čapovaná liečivá Vincentka, výroba čokoládových bonbónov či byť pri zrode slivovice.

5Luhačovice

Najväčšie kúpele u susedov v Čechách si určite zaslúžia pozornosť nielen, ak vás trápia dýchacie či tráviace problémy, obezita, ale i kožné a onkologické choroby. Jednoducho oplatí sa sem prísť kedykoľvek, ak máte pocit, že vám už sily nestačia a potrebujete oddych. Ja som sem prišla na predĺžený víkend a môžem vám zaručiť, že nech už zvolíte oddych pasívny alebo aktívny, nebudete ľutovať.

Po stopách Dušana Jurkoviča

Ak je vám bližšia ľudová architektúra, chcete cítiť rodinnú atmosféru, stavte na istotu a ubytujte sa v hoteli Jurkovičov dom. Jedinečná architektúra Slováka Dušana Jurkoviča, ktorý je zároveň i autorom Štefánikovej mohyly v Brezovej pod Bradlom, tu dýcha všade, kam sa pozriete. Po prechádzkach kúpeľným parkom zbadáte, že tých farebných malebných budov, ktoré on navrhol, je tu podstatne viac. Určite ich spoznáte hneď na prvý pohľad. A nielen tam. V Beskydách a v sedle Pustevny je napríklad pohostinstvo aj hotel s Jurkovičovým podpisom.

Oblátky, liečivá voda i kúpeľ

Čo by to bolo za kúpeľné mestečko bez kúpeľných oblátok. Preto nesmú chýbať ani tu. Môžete si ich kúpiť na viacerých miestach a chrúmať priamo po ceste. Napríklad cestou do mestského múzea, kde vám zodpovedajú na všetky otázky týkajúce sa histórie kúpeľov. Uvidíte aj bábiky, s ktorými sa možno hrali ešte vaše prastaré mamy. Liečivú vodu si môžete nabrať do pohára  priamo z lokálnych prameňov. Majú ich tu šestnásť. Po výdatnom psychickom odpočinku na čerstvom vzduchu mi dobre padol prírodný uhličitý kúpeľ v pôvodnej zlatej vani.

7Vizovice

Bonbóny ešte zahorúca

Nachádzajú sa iba 19 kilometrov od Luhačovíc. Nemali by ich obísť hlavne milovníci čokolády. Na prehliadku sa však dopredu objednajte. Už takmer pri vchode ma vítajú čokoládou, bonbónmi a pohárom vody. Dozvedám sa čo-to o histórii tejto lahôdky. Sledujem video, na ktorom obyvatelia tropických pralesov v Amerike špeciálnym hákom zhadzujú už zrelé kakaové bôby, ručne ich lúpu a ďalej spracovávajú. Druhá časť návštevy čokoládovne Carletti je skôr o chuťových zážitkoch. Šikovné cukrárky vyrábajú bonbóny priamo pred mojimi očami. Stačí sa už iba ponúknuť. Hneď vedľa je likérka Rudolfa Jelínka. Tam som sa oboznámila s princípom výroby, históriou a tradíciou výroby destilátov.

Rožnov pod Radhoštěm

O stovky rokov späť

Valašské múzeum v prírode je druhý najstarší skanzen v strednej Európe. Všade, kam sa len pozriem to dýcha folklórom, ľudovými zvykmi a tradičnými remeslami. Obzerám si stavby na vodný pohon v mlynskej doline. V drevenom mestečku sa zas cítim, akoby som sa vrátila aspoň o dve storočia späť. A to vďaka dreveným domom, veži a kostolíku z tohto obdobia. Po niekoľko hodinovom túlaní pomedzi historické domy dobre padne obed. Reštauráciou v Spoločenskom dome budete nadšení. A to nielen tým, čo akú klasiku vám prinesú na tanieri, ale aj interiérom inšpirovaným z 18-teho storočia. Vidiecku atmosféru dotvára aj miestny cimbalista.

Na potulkách po Morave určite nezabudnite ochutnať miestne vína. Či už sú vašim chutiam bližšie biele alebo červené, každý si nájde svojho víťaza. Tým mojím je biele sladké vínko Pálava.

GALÉRIA

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Powered by themekiller.com