Blog

PO STOPÁCH BAŤOVCOV

Ak vám bol doteraz známy len Tomáš Baťa, zakladateľ obuvníckej firmy, pri návšteve Moravy zistíte, že máte poriadne rezervy. Preto neváhajte a vyrazte priamo do srdca Baťovho impéria- miest Napajedla, Zlína i Otrokovic, kde sa dozviete viac.

DSC00592Stačili iba dve hodiny vlakom z Bratislavy a ocitla som sa v Otrokoviciach. Odtiaľ je to už len sedem kilometrov a zaklopete na bránu zámku v meste Napajedla. Práve tento barokový skvost istý čas slúžil rodine Baťovcov na reprezentačné účely. Po prehliadke šľachtického sídla nemusíte hneď odchádzať preč. Aspoň na okamih sa preneste o pár storočí späť. Vyberte si jednu z trinástich zámockých izieb, v ktorej môžete stráviť noc. A to bez televízie či minibaru ako v klasickom hoteli. Božské na resetovanie mysle. Ja som dostala izbu s názvom Nežnosť.

Obzrite si kone zblízka

Ale aby bolo po čom oddychovať, najskôr si doprajte trochu aktivít. Na bicykel je tento kraj ako stvorený. V Npajedlach sa zastavte pri miestnej radnici, kostole a zavítajte aj do žrebčína, kde je ustajnených približne dvestoštyridsať krásavcov. Na prehliadku celého areálu si vyhraďte čas vyše hodiny. Dopredu sa však objednajte. Ak by sa niekomu ubytovanie na zámku zdalo príliš nóbl, areál Pahrbek, priamo v srdci Baťovho kanálu, ponúka pohodlné bungalovy. Pri dobrom počasí sa v tomto slepom ramene rieky Moravy môžete aj vykúpať.

DSC00551Plavba po Baťovom kanáli

Šliapte ďalej do pedálov po cyklotrase pozdĺž Baťovho kanála. Ak by ste ho chceli prejsť od začiatku až po koniec, je to viac ako päťdesiat kilometrov. Ak vám kondička nebude stačiť, v Spytihněvi nasadnite na výletnú loď a na hornej palube si vychutnajte vietor vo vlasoch. A prečo vodná cesta nesie práve toto meno? Boli to totiž Baťovci, ktorí ešte pred druhou svetovou vojnou dali vybudovať tento kanál pre potreby firmy. Zvážali po nej hnedé uhlie i lignit. V neposlednom rade si tiež splnili sen o prepojení troch európskych veľtokov – Dunaja, Odry a Labe.

V múzeu je štvorkilová topánka

Výroba lietadiel, chemicko-gumárenský podnik, stavebníctvo, filmové ateliéry, ale aj známe topánky- i v týchto oblastiach úspešná rodina podnikala. Koho zaujíma, čo nosili naši predkovia na nohách a v akej dielni kedysi šili topánky, správnou adresou je Obuvnícke múzeum v Zlíne. Nájdete tam 428 kusov topánok z celého sveta. Sú medzi nimi skvosty napríklad z roku 1800, najstarší typ ľudskej obuvi a aj takmer štyri kilogramy vážiacu topánku.

DSC00622Zlín z výšky

Rozhodne zážitkom bude pohľad na celé mesto a Baťovu architektúru z výšky 77,5 metra. Presne toľko meria zlínsky mrakodrap, ktorý dal postaviť Jan Antonín Baťa, nevlastný brat Tomáša Baťu, ktorý sa ujal vedenia firmy po jeho tragickej smrti. Na terasu sa vyveziete výťahom, ktorý bol zároveň pojazdnou kanceláriou šéfa firmy. Dodnes sa v ňom nachádza pôvodná podlaha, nechýba pracovný stôl, stolička či umývadlo. Výstupom na sedemnáste poschodie sa z odborného výkladu tiež dozviete, aký bol Jan Antonín šéf, čo od svojich zamestnancov žiadal a čo im ponúkal. Zhora uvidíte aj rodinnú vilu, ktorá je dnes sídlom Nadácie Tomáša Baťu.

Cintorín uprostred lesa

Zavítať môžete aj na cintorín v Zlíne, ktorý dal vybudovať ešte Tomáš Baťa. Výnimočný je tým, že sa nachádza uprostred lesa. Práve on spolu so svojím pilotom tam boli jedni z prvých pochovaných po leteckom nešťastí. Ak vás zaujíma celá história slávneho rodu a chcete napríklad vedieť, koľkí potomkovia žijú za veľkou mlákou, práve v tomto kraji budete pri zdroji informácií.

GALÉRIA

Previous Post Next Post

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Julius @ Traveltipy 14.9.2015 at 12:28

    Pekné! Musím dakedy zájsť do Zlína, už sme ho toľko krát prechádzali a ani raz sme sa nezastavili… Treba to napraviť! 🙂

  • Leave a Reply

    Powered by themekiller.com