Blog

PRÍPRAVY NA OKTOBERFEST VRCHOLIA

Začiatok najväčšieho pivného festivalu na svete tento rok prischol na sobotu 19.septembra. Tento rok to bude už jeho 205.ročník. V areáli Tereziánskej lúky v centre Mníchova je preto už mesiac predtým poriadne rušno.

4Liter piva za 10 eur

Každoročne sa na akcii zíde viac ako 6 miliónov ľudí z celého sveta. Bavorská metropola sa na ňu chystá celý rok. Pivovary z celého Bavorska montujú stany, v ktorých je viac ako 100 000 miest na sedenie. Počas šestnástich dní v nich ľudia pijú silnejšie 6 – 7 – percentné, pivo čapované v litrových krígľoch. Po prvý raz v histórii zaň návštevníci tento rok zaplatia 10 eur.

Mníchovčania pijú na menšom feste

Kým turisti vyhľadávajú najväčšie pivné stany s drevenými lavicami, domáci skôr preferujú tzv. Oide Wiesn. Ide o samostatný menší pivný festival taktiež na Tereziánskej lúke. Pivo tu čapujú v kamenných krígľoch a je lacnejšie. Oba tieto festivaly nie sú len o pive, ale aj o pečených kurčatách, kačkách a prasiatkach. Najmodernejšie kolotoče tu rozkladajú kočovníci z celého Nemecka.

Kto si chce pozrieť celý areál z výšky, môže tak urobiť rovno z očí 30- metrovej sochy Bavorska. Najskôr však musíte vystúpiť až na jej samotný vrchol- do jej hlavy. Priestor v nej je mimoriadne tesný. Oficiálne údaje hovoria, že sa do nej vmestí naraz osem ľudí. Pri tomto počte určite mysleli len na modelky.

2Nájom na celý rok

Len kúsok odtiaľto má svoju reštauráciu Weltwirtschaft aj Čech Josef Kozumplik s nemeckou manželkou Sarou. „Na Oktoberfest sa vždy tešíme, kedy už začne, ale po dvoch týždňoch sa nevieme dočkať jeho konca. Je to pre nás akcia roka. Tržbou festivalu zaplatíme nájom reštaurácie na celý rok. Ľudia u nás vypijú desaťtisíce litrov piva. Občas je to nebezpečné, lebo podgurážení majú oveľa viac odvahy. Preto sme museli odmontovať aj kľučky na oknách, lebo niektorí chceli odtiaľ vyskočiť,“ hovorí majiteľ, ktorý žije v Mníchove osem rokov.

Na podujatí zarábajú aj hotely

Napriek tomu, že hotelieri ceny dvíhajú približne o dvesto percent, takmer všetky ubytovacie kapacity v meste sú beznádejne vypredané. Niektorí ziskuchtiví Mníchovčania odchádzajú na dovolenku a svoje byty prenajímajú pivným turistom. V meste prekvitajú i tzv. čierni taxikári. Potácajúcim sa turistom pri cestách tak zastavujú okoloidúci vodiči v civilných autách.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Powered by themekiller.com