Blog

ŠTOKHOLM – BENÁTKY SEVERU

Pre Škandináviu sú typické menšie i väčšie ostrovy roztrúsené v mori, osviežujúci severský vánok, história Vikingov či trolovia. Švédsko je aj krajinou Pipi Dlhej Pančuchy.

Hlavné mesto Švédska tvorí štrnásť ostrovov, ktoré sú medzi sebou prepojené cestami, mostmi, kanálmi. Žiaden z nich teda nie je odrezaný od sveta, a tak sa bez problémov dostávam na ktorýkoľvek z nich.

15Čarovné Staré Mesto

Najviac ma zaujal ten najmenší zvaný Gamla Stan, v preklade  Staré Mesto. Práve tu som nahliadla za múry kráľovského paláca, odfotila úzke vysoké farebné domy vyobrazené na všetky fotkách, magnetkách či pohľadniciach. A, samozrejme, som sa tiež túlala labyrintom úzkych uličiek a historických domčekov, pred ktorými vysedávajú trolovia.

Ako na dlani

Na mesto zvrchu som sa pozrela hneď dvakrát. Najprv z radničnej veže.

Štokholmská radnica je preslávená udeľovaním Nobelových cien. Kto sa chceKto sa chce o chemikovi Alfredovi Nobelovi dozvedieť viac, nech si určite kúpi vstupenku do Nobelovho múzea, ktoré sa nachádza v srdci Starého Mesta. Medzi turistické atrakcie však rozhodne patrí štokholmská Globe aréna. A to aj vtedy, ak sa v nej nekoná žiadne podujatie. Súčasťou budovy je totiž sklenená guľa, ktorou som sa vyviezla 130 metrov nad morom a zmapovala som Štokholm z výšky. Toto miesto je atraktívne nielen pre turistov. Niektorí domáci si na vrchu povedia svoje ÁNO.

12Nákupy na blšáku

Nedeľné predpoludnie zvyknú domáci tráviť na blšom trhu. Obchodníci majú svoje stánky rozložené na jednom z námestí na ostrove Norrmalm. Zoženiete tu staré mince, obnosené šaty, čiapky, nočné lampy, porcelán a sklenené dózy zrejme ešte po starých rodičoch. Zdalo sa mi, akoby to bola tradícia. Celé rodiny prechádzajúce sa pomedzi stánky s praženými arašidmi voňajúcimi za vanilkou tu trávia celé hodiny. Potom sa spolu vyberú do reštaurácie na nedeľný obed.

Ako žili Vikingovia

Miest, kde sa môžete preniesť o stovky rokov späť, je vo Švédsku skutočne dosť. Pred radnicou som nasadla na loď smerujúcu na západ od hlavného mesta. O dve hodiny som už mala cieľovú stanicu, bývalú osadu Vikingov- Birka, na dosah. Je to najstaršie osídlené mesto  škandinávskej krajiny, ktoré je súčasťou zoznamu UNESCO. Múzeum a expozície približujú život starých Vikingov. Sprístupnené sú tiež archeologické náleziská, kde pri pohľade na pozostatky pevností, obytných domov, ale aj hrobky som očakávala, že ma spoza rohu prekvapia pôvodní obyvatelia s mečom, štítom alebo sekerou v ruke.

9Kráľovský zámok Drottningholm

Na ostrov Lovön, kde má kráľovská rodina svoje letné sídlo, som sa vybrala metrom. Zámok  Drottningholm vyzerá z diaľky ako z rozprávky. Honosné sídlo je okrem častí, ktoré používa kráľovská rodina, prístupný pre verejnosť. Nie je ich veľa, preto som prehliadku zvládla za pár minút. Mierne sklamanie z návštevy zámockého sídla som si vynahradila pri prechádzkach po ukážkovo upravených zámockých parkoch a záhradách. Navštívila som kaplnku, posedela pri fontánach a spoza okna som nazrela aj do malého divadla. Ak budete mať viac šťastia ako ja, možno natrafíte aj na nejaké predstavenie či operný festival. Tie sa tu totiž konajú v pravidelných intervaloch niekoľkokrát do roka.

6Staré Švédsko v skanzene

Precestovať celú krajinu by mi dalo poriadne zabrať. Preto som sa vybrala aspoň na zelený ostrov Djurgården. V skanzen je ukážkou toho, ako sa vo Švédsku žilo v minulosti. Je tu viac ako stopäťdesiat historických objektov. Okrem iného zasadám do školských lavíc pôvodnej školy, učiteľ v autentickom kostýme ma sprevádza svojím domom, gazda z neďalekého hospodárstva mi ochotne pózuje pri svojom statku. Zastavujem sa tiež v malom obchodíku, kde  nakupujem čerstvé pečivo starých Švédov, a koštujem lokálne syry. Nechýbajú tiež veterné mlyny, ktoré nezabudnuteľnej atmosfére a prostrediu dávajú ešte väčší punc.

GALÉRIA

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Powered by themekiller.com