Blog

SVÄTÉ MIESTA V IZRAELI

Krajina je kolískou judaizmu aj kresťanstva. To ale neznamená, že ju navštevujú len veriaci. Do Izraela prúdia davy z celého sveta, aby lepšie spoznali najmä náboženské dejiny. Návšteva miest spojených s narodením, kázaním a ukrižovaním Krista v každom turistovi zanechá minimálne hlbokú historickú stopu.

Aký je dôvod vašej návštevy? Meno otca? Kde pracujete? Prečo máte v pase pečiatky napríklad z Tuniska a Spojených arabských emirátov? – na všetky otázky nepríjemnému colníkovi trpezlivo a bez zaváhania odpovedám. Kontrola si neposvietila len na mňa, podobný vstup absolvujú všetci. Asi po dvadsiatich minútach výsluchu mi želá príjemnú dovolenku.

Námestie, odkiaľ pochádza Adam

Prvý dojem z krajiny teda nebol bohvieaký, ale ďalšie dni prekonali všetky očakávania.  Stačilo, že som sa ocitla za bránou starého mesta v Jeruzaleme. Mimochodom, brány sú štyri. Väčšina návštevníkov vstupuje Jaffskou. Vedie priamo do kresťanskej a arménskej štvrte. Zo židovských domov prenikajú do ulíc vône čerstvých bylín a korenín. Zvukovú kulisu zas vytvárajú kostolné zvony a vykrikujúci trhovníci sa snažia predať čo najviac tovaru. Cez kamenné uličky sa blížim ku Chrámovej hore. Vyvýšené námestie v tvare nepravidelného štvoruholníka je najposvätnejším miestom judaizmu. Po Mekke a Medine ide o tretie najposvätnejšie miesto moslimov. Je veľké ako dve futbalové ihriská. Náboženský text hovorí, že na tomto mieste Boh z hliny stvoril Adama a bratia Kain a Ábel tu prinášali obety.

Mešita pre päťtisíc veriacich

Klenotom, ktorý vidieť z každého miesta v meste, je Skalný dóm s pozlátenou kupolou. Ide o jednu z najfotografovanejších stavieb sveta. Začali ju stavať pred viac ako tisíctristo rokmi a trvalo im to tri roky. Moslimovia hovoria, že odtiaľto Mohamed vyrazil na svoju nebeskú púť. Dôkazom má byť kus skaly uložený vnútri. Židovské učenia hlása, že toto bralo označuje stred sveta. Kým Skalný dóm je skôr len symbolom, vedľajšia Mešita al Aksá je funkčnou modlitebňou dodnes. Jedna z najstarších mešít na svete je dlhá sedemdesiatpäť metrov a naraz sa do nej vmestí päťtisíc ľudí. Na Chrámovú horu vedie z okolitých uličiek deväť brán. Tí, ktorí nevyznávajú islam, môžu prechádzať len Maurskou bránou.

Pri vstupnej bezpečnostnej kontrole je potrebný aj pas. Aby ste ušetrili nejaký ten izraelský šekel, oblečte si dlhé nohavice alebo sukňu a majte zahalené ramená, chrbát aj dekolt. V opačnom prípade na vás zarobia miestni obchodníci.

Hodina čakania na vstup do baziliky

Centrom kresťanskej štvrti, v ktorej žije približne päťtisíc obyvateľov, je Bazilika Božieho hrobu. Nájdete ju pri trhovisku, ktoré je plné suvenírov. Čím viac stánkov so svätými obrázkami, krížmi a sviečkami budete míňať, tým je kostol na dosah. Zvonka to nie je žiadna impozantná stavba. Ide ale o takzvanú biblickú Kalváriu, kde bol Ježiš ukrižovaný, zomrel a vstal z mŕtvych. Pútnici sa hneď po vstupe skláňajú a plačú nad takzvaným kameňom pomazaní. Pripomína miesto, kde bolo Ježišove telo umyté a natreté vonnými masťami. Následne postupujú do kaplnky Kalvárie. Nachádzajú sa v nej štyri zo štrnástich zastavení v rámci krížovej cesty. Každý sa chce dotknúť skaly, ktorá je základom oltára. Pochádza totiž z Kalvárie. Pred ďalšou kaplnkou, ktorá nesie meno Božieho hrobu, turisti stoja aj v hodinovom rade. Tam, kde bol Ježiš pochovaný, chce každý stráviť aspoň chvíľu.

Želanie pri Múre nárekov

V židovskej štvrti je najrušnejšie pri dvetisíc rokov starom Múre nárekov. Prečo ide o najvýznamnejšiu židovskú svätyňu? Múr v minulosti z jednej strany chránil Chrámovú horu, na ktorej stál ďalší chrám. Keď bol zničený, Židov z mesta vyhnali. Po opätovnom umožnenom návrate do mesta, sa chodili modliť práve na toto miesto.

Celý priestor slúži ako synagóga pod šírym nebom. Preto kto sa chce pri ňom pomodliť, musí mať pokrývku hlavy. Ženy odriekajú modlitby vpravo, muži zas na ľavej strane. Ortodoxných židov poznať podľa toho, že sa kývajú dopredu a dozadu, chvíľami sa pritlačia k múru a pobozkajú ho. Tí, ktorí chcú svoje modlitby a želania posilniť, napíšu ich na papier a vložia do štrbín. Je ich tam toľko, že múr dvakrát ročne čistia od milióna lístočkov.

Betlehem je lacnejší

Susedom Jeruzalema je tridsať kilometrov vzdialený Betlehem. V päťdesiattisícovom meste si takmer každé posvätné miesto uctili vybudovaním kostola. Tam, kde sa Kristus narodil, stojí Bazilika Narodenia Pána. Presnejšie v jej vnútri je jaskyňa so striebornou hviezdou na podlahe. Dostanete sa k nej po najznámejšej ulici Star St. Pozor na hlavu pri vstupnej bráne. Križiaci tú pôvodnú totiž zmenšili, aby sa dovnútra nedostal žiaden útočník. Ide o menšie aj lacnejšie mesto ako sedemsto tisícový Jeruzalem. Ušetríte nielen na ubytovaní, ale aj na jedle. Typickým hlavným chodom na obed je hovädzie alebo jahňacie grilované mäso. Izrael je zlatou baňou pre vegetariánov. Na stole nechýba humus, čiže pasta z cíceru. Pokiaľ je hlavnou surovinou baklažán, jete sabih. Oboje domáci radi jedia s arabským chlebom alebo falafelom. Sú to pražené guličky z mletého cíceru.

Nestraťte sa v Nazarete

V najväčšom arabskom meste v Izraeli sa podľa Nového zákona Panne Márii zjavil archanjel Gabriel s posolstvom, že porodí Božieho syna. V uliciach starého mesta sa môžete jednoducho stratiť. Dôvodom sú často neoznačené ulice. Davy od skorého rána prúdia do Baziliky Zvestovania. Mohutná kupola v hornej časti má tvar obrátenej ľalie, čo je symbolom oslavy Márie ako Božej Matky. V dolnej časti je jaskyňa, kde údajne stál Máriin dom. Cez nádvorie prejdete na miesto, kde mal Jozef svoju tesársku dielňu. Dnes je mu zasvätený kostol. Práve v bazilike začína aj Ježišova cesta, ktorá je dlhá päťdesiatšesť kilometrov a vedie až ku Galilejskému jazeru.

Článok bol uverejnený v časopise Nový Čas pre ženy 🙂

GALÉRIA

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Powered by themekiller.com