Blog

VIEDEŇ MÁ NAJVÄČŠIE KÚPELE V RAKÚSKU

Nemusí byť za oknami sneh, stačí, keď sa teplota vzduchu blíži k nule a nielen zimomraví hľadajú, kde sa zohriať. Čo tak zájsť do kúpeľov? Tie najväčšie rakúske sú vo Viedni. Otvorené nie sú len pre Rakúšanov. Postupne ich objavujú aj Slováci.

Kúpeľný areál v južnej časti rakúskej metropoly je schovaný za zeleňou chráneného parku Oberlaa. Na jar sú záhrady a kvetinové záhony lákadlom na prechádzky, v zime sú pochmúrne, a preto je lepšie zdržiavať sa v interiéri, prípadne odbehnúť si von do bazéna s termálnou vodou. Pri pohľade na okolité stromy ani nemám pocit, že za múrmi kúpeľov väčšina obyvateľov vyše milión a pol veľkej metropoly žije uponáhľaný život.

Dva pramene bohaté na síru

Kúpele začali stavať štyridsať rokov po tom, ako v roku 1934 objavili prvý minerálny prameň vyvierajúci 418 metrov pod povrchom zeme. Liečivá voda má teplotu 54 °C a obsahuje kalcium, sodík a najmä síru. Do bazénov si chodia posedieť tí, ktorých trápia reumatické ťažkosti a bolesti kĺbov. Síra ale priaznivo pôsobí aj na prekrvenie organizmu, prispieva k obnove pokožky a pomáha pri zbavovaní sa odumretých kožných buniek.

Kým v minulosti boli kúpele závislé len na jednom prameni, od roku 2009 ich majú dva. Druhý vyviera až takmer z kilometrovej hĺbky pod zemským povrchom a obsah minerálov v ňom je ešte bohatší.

Kde sa bavia deti

Termálna voda je v zime napustená vo väčšine bazénoch, ktorých je najviac v časti zvanej Kameň zážitkov. Ide o vodný park so šmýkačkami, detským kútikom a deti sa vyšantia aj pri skákaní z vodnej veže.

Kým v zime je práve táto časť rajom pre najmenších, v lete je najviac kriku pri vonkajších bazénoch, ktoré okrem termálnej vody sú napustené aj slanou vodou.

Saunové rituály

Kúpeľný areál otvorený sedem dní v týždni navštevuje najviac ľudí počas voľných dní. Netreba mať ale strach z toho, že sa vám neujde miesto na ležanie. Tí, ktorí si chcú dať len zopár dĺžok v bazéne a chvíľku si oddýchnuť, kupujú si trojhodinový lístok. Kto sa pri pokladni preukáže týmto vytlačeným kupónom, môže sa kúpať HODINU ZDARMA navyše.

Možnosťou je aj kúpa celodenného vstupu. Za saunový svet si treba priplatiť zvlášť. Kto sa ale rád zbavuje toxických látok cez svoju pokožku, má skvelú príležitosť. Každú hodinu v saunách predvádzajú saunové rituály, ktoré účinky saunovania ešte zintenzívňujú.

Celú ponuku kúpeľov nájdete na stránke: https://www.thermewien.at/

Kúpele v číslach

  • celková plocha areálu je 75 000 m²
  • počet bazénov je 26
  • teplota vody v bazénoch sa pohybuje od 27 do 36 °C
  • počet sáun je 21
  • počet ležadiel je 2500
  • kapacita objektu je pre 6000 návštevníkov denne
  • kúpele sú otvorené 364 dní v roku, výnimkou je 24. december

FOTO: Therme Wien

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Powered by themekiller.com