Blog

POĽSKÉ POMORIE

Baltické more poľských susedov je aj v lete vhodné na kúpanie len pre otužilcov. To ale neznamená, že sa tam neoplatí zájsť. Práve naopak! Začnite napríklad v Gdansku, prejdite cez Malbork a ukončite výlet v Ustke. Nebudete ľutovať.

V historickom meste Gdansk je v prístave najväčší ruch ráno o siedmej. Práve vtedy sa rybári vracajú z lovu. Niektorí spomínajú na bowkeho. Išlo o chlapíka, ktorý sedával na brehoch rieky Motlawa, ktorá preteká centrom. Rád sa pozrel na dno pohárika a rozprával príbehy, ktoré sa udiali práve na mori. Zaujímavé je, že rybárčeniu sa nikdy nevenoval. Skrátka mal fantastický dar reči, a tak ho ľudia radi počúvali.

Čo jedia pri brehoch Baltiku

Jeho obľúbeným nápojom bola poľská vodka Machandel. Spôsobom, akým ju pil kedysi, sa podáva dodnes. V pohári alkoholu je na špáradle napichnutá údená slivka. Keďže výroba tohto národného alkoholu sa z Gdanska presťahovala do Nemecka, kúpiť si domov fľašu ako suvenír je náročné. Ponúkajú ju iba v troch reštauráciách v celom meste. Jednou z nich je Gdanski Bowke, kde pol litra stojí približne šesťdesiat eur.

V menu majú vychytávok viac. Patrí medzi ne napríklad tatarák z tuniaka, pečená treska alebo drožďová polievka s vajcom, mäsom a chrenom – žurek. Kuchár najmä pre mužských hostí najčastejšie pečie prasa v pivovej omáčke zvané golonka. Smacznego alebo dobrú chuť!

Po štyristo ôsmich schodoch na vežu

Jedno z najstarších miest v Poľsku bolo pred päťsto rokmi veľmi bohaté. Môžu za to bohaté zásoby jantáru a iných drahokamov. Šperky, ktoré tu vyrábali, putovali na európske kráľovské dvory. Tento kameň môže mať viac ako dvesto odtieňov. Jeho farba závisí od toho, v akej hĺbke bol vyťažený. Najtypickejšou farbou je žltá.

V umeleckých obchodíkoch na Mariackej ulici sú ale aj červené, biele, kávové a priehľadné. Aj tým, že šperky robia výklady farebnejšími, považujú túto ulicu za najkrajšiu. Na jej konci je najväčší tehlový kostol na svete Bazilika Panny Márie. Vnútri je schovaný orloj, ktorý okrem presného času ukazuje aj fázy mesiaca a aký je deň. Sedemdesiatsedem metrov vysoká veža je najvyššia v meste. Na jej samý vrchol vedie presne štyristoosem schodov. Nemusíte ich rátať. Sú číselne označené.

Nedobytý hrad s Fénixom

Stredoveký ráz má aj hrad Malbork vzdialený približne sedemdesiat kilometrov smerom na juhovýchod. Ide o najväčší gotický hrad postavený z tehly, ktorý sa nikdy nikomu nepodarilo dobyť. Viackrát sa o to pokúšali poľsko-litovské vojská, ale bez úspechu. Počet návštevníkov stúpa najmä od roku 1997, kedy bol hrad zapísaný na zozname dedičstva UNESCO.

Prejsť ho celý znamená vyhradiť si naňho aspoň tri hodiny. Súčasťou predhradia, stredného a horného hradu je desiatok spální a reprezentačných miestností, kde kedysi hradní páni oslavovali víťazstvá bojov. Súčasťou hradného komplexu bola kedysi aj nemocnica a kaplnka, ktorá ostala zachovaná dodnes. Keď pôjdete okolo hradnej studne, všimnite si na nej vtáka Fénixa, ktorý kŕmi mláďatá svojou krvou. Ide o symbol pokory a obetavosti.

Vojenské bunkre na pláži

Západné pobrežie je v lete lákadlom najmä pre piesočné pláže. Keď sa ale nedá v mori okúpať, pamiatkou vám budú pekné fotky. Vhodným objektom je napríklad maják v Ustke. Mesto dobre  poznal kedysi aj Hitler, ktorý s ním mal veľké plány. Hovoril o tom, že v ňom vybuduje najdôležitejší prístav tretej ríše. Investoval doňho šesťdesiat miliónov mariek a chcel ho otvoriť na jar v roku 1941. Realita je taká, že zo spomínaného obdobia zostali iba pozostatky v podobe bunkrov a vojenských opevnení uprostred piesočných dún. Časy minulé pripomína aj podzemná galéria, kde vidieť simulovanie útokov, bombardovanie i figuríny vojakov, ktorí na prvý pohľad vyzerajú skoro ako živí.

Na spestrenie výletu

Domáce krovky – mliečne cukríky s karamelovou príchuťou predávajú len v jedinej cukrárni v Ustke. Majú v nej aj bezu, čiže typický poľský koláč z bielkov. Viac sa dozviete na http://www.krowkaustecka.pl

Wellness podľa Santanu – pobrežie Baltického mora učarovalo aj gitaristovi Carlosovi Santanovi. Poľsko navštevuje každý rok a vždy chodí na to isté miesto, do mesta Slupsk. Viac sa dozviete na http://www.dolinacharlotty.pl

Ušetrite s turistickou kartou – Gdansk ponúka pestrú ponuku múzeí, reštaurácií a turistických atrakcií. Kto má záujem väčšinu z nich navštíviť, nech si zabezpečí turistickú kartu. Viac sa dozviete na http://www.visitgdansk.com/kartaturysty

Ako sa do Gdanska dostať

Autobusom: Bratislava – Gdansk, trvanie: cca 19 hodín, cena: cca 35 € viac info na http://www.flixbus.sk

Vlakom: Bratislava – Gdansk, trvanie: cca 11 hodín, počet prestupov: 1 viac info na http://www.slovakrail.sk

Letecky: Viedeň – Gdansk, trvanie: cca 5 hodín, počet prestupov: 1, cena: cca 200 € viac info na http://www.lot.com

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Powered by themekiller.com