Blog

V THAJSKOM RAJI

Na najväčšom thajskom ostrove Phuket sa ocitám po nekonečne dlhom pätnásťhodinovom lete. V ďalekej ázijskej exotike sa píše rok 2558. Mám pocit, že výška paliem siaha až do neba, zelenšie stromy už ani nemôžu byť, kraľujú tu orchidey, najčastejším zvieraťom postávajúcim pred príbytkami domácich nie je pes, ale slon a že ma tu každý pozná. Všetci sa na mňa totiž usmievajú a zdravia ma zopätím oboch dlaní k sebe ako pri modlitbe.

5Menej ako 24 stupňov? Nehrozí

Nevedela som sa dočkať ako po únavnom lete sa v cieli konečne nadýchnem čerstvého vzduchu. Namiesto toho ma na letisku, nachádzajúcom sa na severe ostrova, ovanul z toľkého vlhka a tepla neuveriteľný puch. Veď nečudo, keď teplota na teplomere počas celého roka v noci neklesne pod 24 stupňov a cez deň sa naopak vyšplhá až na 40. Na ochladenie vetra by ste len márne čakali. Jediná možnosť ako tu vydržať je, skamarátiť sa s horúčavou.

Ubytovanie podľa vášho gusta

Prvý pohľad na pozbíjané drevené či plechové búdy, v ktorých býva väčšina domácich, špinu a neporiadok pred ich obydliami, elektrické káble zmotané na stĺpoch do jednej guče ma najprv šokoval. Už som začínala mať strach, že najbližších desať dní nebudem spať v klimatizovanej hotelovej izbe, ale pod bambusovým listom niekde na pláži. Našťastie, moje predtuchy sa nenaplnili. O ubytovanie na ostrove nie je núdza. Stačí si len vybrať, či si prenajmete izbu na súkromí, vilku v blízkosti pláže alebo zvolíte hotelový rezort. Ja som stavila na poslednú možnosť a neľutujem. Hotelové rezorty sú také veľké, že nenáročný návštevník v ich areáloch má počas celej dovolenky čo robiť. Ale nezaradiť sa aspoň na okamih do víru domácich a ostrovnej atmosféry, by bol hádam hriech.

14Moped, tuk-tuk i slon

Najčastejším dopravným prostriedkom na ostrove sú mopedy. Turisti  buď využívajú otvorené autobusy, kde sa telo na telo lepia o spoteného spolusediaceho, alebo otvorené taxíky bez dverí zvané tuk-tuk. Poskytujú väčší komfort, hrajú všetkými farbami a zvnútra svetielkujú ako diskogule. Počas jazdy musíte byť v strehu a držať sa, lebo pri ich šialenom spôsobe rezania zákrut sa môže ľahko stať, že vás vodič stratí už počas jazdy a nedorazíte ani do cieľa. Hoci dopravných prostriedkov sú plné ulice, benzínových púmp, ako ich poznáme my, je na ostrove málo. Nie, ich autá ani motorky nejazdia na vodu. Hoci i ja som si to myslela, kým som na potulkách nevidela predávať benzín v sklenených fľašiach, či vysedávať dve usmiate ženy za plechovým pultom, ktoré strážili plastové nádoby s benzínom, z ktorých trčali záhradné hadice.

13V dažďovom pralese som tuk-tuk vymenila za slona. S obavami som si sadla na lavičku, ktorú mal pripevnenú na chrbte. Sprievodca, mimochodom majiteľ slonej farmy, sa usalašil na jeho hlave, bosými nohami ho neustále škrabal za uchom, aby sa hýbal a drevenou palicou mu udával smer. Lámanou angličtinou povedal, že so svojou rodinou žije v chatrči priamo v pralese a okrem vozenia turistov na slonoch, sa živí aj pestovaním kaučuku, banánov a cukrovej trstiny. Tieto mohutné zvieratá Thajčania využívajú nielen ako atrakciu pre návštevníkov, ktorých sa tu za rok vystrieda niekoľko miliónov, ale najmä na prácu.

Namiesto servítky toaletný papier

Už thajské príslovie- Vo vode ryby, na poliach ryža, napovedá, že more a ryžové polia sú základom pre domácu kuchyňu. Okrem toho pre milovníkov mäsa výborné steaky, pre vegetariánov zase čerstvá zelenina a sladké ovocie. Vajcia opekajúce sa v kotlíku nad pahrebou, a to celé zavesené na predavačovom pleci, či vozík plný jedla pripevnený vedľa bicykla, alebo pečúce sa mäso na špilke, na ktoré fúka ventilátor z chladiča- to nie je sci-fi, ale pouličná gastronómia. Vôbec nezáleží na tom, či sa rozhodnete obedovať v modernej reštaurácii alebo v zariadení, kde budete sedieť na umelohmotných stoličkách, zaručene sa dočkáte za málo peňazí, veľa muziky. Úslužný personál vám prinesie takú nádielku jedla, že ju budete mať problém zjesť. Za cestoviny či ryžu s morskými potvorami zaplatíte v prepočte 3,50 eur, polievka stojí zhruba 1,50 eura a džús z čerstvého ovocia 2 eurá. Nenechajte sa odradiť, ak v pohostinstvách uvidíte na stole položený toaletný papier. Netreba v tom hľadať žiadnu väzbu s tým, že po jedle budete musieť okamžite utekať na toaletu. Jednoducho je tam taký zvyk, že namiesto do servítky si ústa po dobrom jedle utriete do „toaleťáka“. Väčšina čašníkov dokonca nedostáva mesačný plat, ale žije len z tringeltov, preto na prepitnom nešetrite. So službami budete určite spokojní.

Masážne salóny na každom kroku

Stánky s jedlom ale v počte zďaleka nevyhrávajú nad masážnymi pouličnými salónmi. Pred každým z nich vysedávajú masérky, ktoré neartikulovane mravčia na okoloidúcich turistov: „Masáž, masáž.“ Hoci sú to útle ženy, sily majú ako poriadny chlap. Stačí si len vybrať kreslo či podušku a vložiť sa do ich rúk.

9Best price. Original copy

Kde sa pozriete, tam sa to mihá svetoznámymi značkami. Diesel, Lacoste, Puma či Adidas má na sebe skoro každý. Samozrejme, ide o fejky z miestneho blšáku, na ktorý by bola škoda nezavítať. „Best price. Original copy,“ opakuje predavač dovtedy, kým práve z jeho stánku neodchádzate s plnou igelitkou. Na zjednávanie cien doslova čakajú, prípadne sami vám navrhnú zľavu len preto, že ste to vy.  Trhy sú vhodným miestom aj na nákup suvenírov.

Ale peniaze môžete míňať aj v klasických obchodoch či nákupných centrách. Hitom je tiež šitie odevov na mieru.

Perly v špecializovaných obchodoch sú však naozaj pravé. Na svoje si prídu najmä milovníčky prezdobených prsteňov, ale i jednoduchých a o to krajších náušníc či perlových náhrdelníkov. Nemáte so sebou dosť hotovosti či na hotelovej izbe ste si zabudli kreditku? Nevadí. Stačí povedať názov hotela, v ktorom bývate a účet vás počká na recepcii.

GALÉRIA

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Powered by themekiller.com